PRZYJĘCIE URODZINOWE W DOMU

Wszyscy, którzy posiadają dzieci, znają ten czas napięcia przed zbliżającymi sie urodzinami swoich pociech. Wybór odpowiedniego miejsca, prezenty, określenie liczby gości, menu – wszystko to zawsze wymaga sporego zaangażowania.
Dziś podpowiemy, jak wyprawić wspaniałe przyjęcie w domu i co zrobić, aby oczekiwanie na ten dzień, wiązało się jedynie z przyjemnymi uczuciami.

 

 

 

Pierwsza zasada udanego przyjęcia: nastaw się pozytywnie na celebrowanie!

 

Potraktujmy urodziny jako świetną okazję do spędzenia czasu z najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi, a także do tego, aby lepiej poznać kolegów i koleżanki naszych dzieci. Oczywistym jest fakt, że wyprawienie przyjęcia w domu wiąże się z dodatkową ilością pracy, ale warto przy tym pamiętać o tym co najważniejsze, czyli o dobrej zabawie. Mamy tu na myśli zarówno zabawę już na samym przyjęciu, jak i podczas przygotowań. Angażując najbliższych w przygotowania, uzyskamy dodatkowe ręce do pomocy, a dzieci jeszcze bardziej poczują, że zbliża się wyjątkowe wydarzenie, które mogą zarówno przygotować, jak i w nim uczestniczyć.  Ustalenie  z dziećmi koncepcji przyjęcia, dekoracji, czy atrakcji dla gości, zawsze powoduje, że maluchy czują się docenione i ważne.
Co więc zrobić, aby organizacja przyjęcia przebiegła bez większych problemów? Najważniejsze jest to, aby wszystko wcześniej zaplanować i działać według określonych ram. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

 

 

Na początku należy ustalić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na wyprawienie przyjęcia. Budżet powinien obejmować: jedzenie, dekoracje, atrakcje dla dzieci, czy też opcjonalnie, drobne upominki dla gości. Organizacja urodzin nie oznacza, że trzeba wydać fortunę na to, aby były one niezapomniane. Odpowiednie zaplanowanie wszytkiego wcześniej, pozwoli na usunięcie kosztów, które są zbędne.

 

 

 

 

Organizując przyjęcie w domu należy zastanowić się nad odpowiednim zaplanowaniem przestrzeni. W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o tym, jaką formę ma mieć uroczystość. Czy będą to urodziny połączone z rodzinnym obiadem, czy też kinderbal wyłącznie dla dzieci. A może wasze pociechy zawsze marzyły o pidżama party i urodziny to doskonały czas, aby to marzenie zrealizować? Gdzie odbędzie się przyjęcie – w salonie, czy w pokoju dziecka? A może będzie to przyjęcie w ogrodzie, w którym można połączyć kinderbal z koktajlem dla rodziców? Możliwości mamy wiele i każda z nich wymaga trochę innego przygotowania. Wyprawiając rodzinny obiad skontrolujcie, czy nie trzeba zaopatrzyć się w nowe dekoracyjne serwetki, a planując spotkanie w ogrodzie, pomyślcie o zaopatrzeniu się w nastrojowe świece, które po zmroku dadzą wspaniały klimat.

 

 

Kolejnym krokiem jest ustalenie menu. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy i niepotrzebnych nerwów. Menu można dopasować do rodzaju przyjęcia, lub też postawić na to, co lubią wasze dzieci. Kolejna decyzja dotyczy tego, czy będziecie przygotowywać potrawy samodzielnie, czy też skorzystacie z usług firmy cateringowej lub lokalnych restauracji. Nawet, jeśli zdecydujecie się na zwykłą pizzę, to może się okazać, że zarówno dzieci, jak i dorośli będą zadowoleni, bo przecież pizzę lubi prawie każdy.

 

 

Następny punkt organizacyjny to dekoracje na przyjęciu. Zapytajcie dziecko o to, czy ma jakieś specjalne życzenia
i wspólnie udekorujcie dom tak, aby wyglądał wyjątkowo. Zaangażowanie pociechy w przygotowywanie dekoracji sprawi mu wiele frajdy. Wybierając konkretny motyw, warto pamiętać o tym, aby zachować spójną całość i utrzymać wszystkie elementy dekoracji w jednym klimacie. Przykładowo, jeśli wasza pociecha uwielbia strażaka Sama, zamówcie czerwono-żółte balony, tort niech przybierze kształt wozu strażackiego, a na ścianie zawieście girlandę z elementami strażackimi.

 

 

Wyprawiając przyjęcie w domu, należy pomyśleć również o tym, jakie atrakcje przygotować dla najmłodszych gości. Każdy przecież wie, że nudzące się dzieci to zmora każdego rodzica. Dlatego warto zastanowić się nad różnymi zabawami i konkursami. Można w nich nawiązać do motywu dekoracyjnego.

Małej księżniczce marzy się bal? Wspólnie przygotujcie korony, zróbcie konkurs na najlepsze odwzorowanie tanecznego kroku lub zaangażujcie magika (choćby tatę, który „wyczaruje królika z kapelusza”).

 

 

I pamiętajcie, że miło będzie, jeśli na koniec goście otrzymają od jubilata drobny upominek – jako formę podziękowania za wspólnie spędzony czas. Mogą to być domowe ciasteczka zapakowane w folię i przewiązane kokardką, czy też kolorowanki nawiązujące do motywu przyjęcia.

 

 

 

 

 

Na koniec, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć udanej zabawy!

 

Natalia Belowska, Anna Dorot – Make it Wow
foto: Dorota Dębska „Doubledi”