BEZPIECZNE OPALANIE

Po miesiącach jesienno-zimowych z utęsknieniem czekamy na słoneczną pogodę, budzącą się do życia przyrodę, spacery, przejażdżki rowerowe. Słońce to życie, energia i radość! Jego blask poprawia humor, nastraja optymizmem, dodaje sił. Słońce to jednak również niewidzialne  dla ludzkiego oka promieniowanie UV. 

Jak zatem bezpiecznie korzystać z jego dobrodziejstw? 

Ochrona przeciwsłoneczna

Produkty ochronne zgodnie z najnowszymi wymogami EU muszą chronić skórę jednocześnie przed promieniami UVA i UVB, właśnie te docierają do powierzchni Ziemi.

• UV-A – promieniowanie o największej długości fali, przenika przez szkło i dociera do głębokich warstw skóry, powodując uszkodzenia włókien kolagenowych, przyspiesza procesy starzenia, 

• UV-B – to promieniowanie o krótszej długości fali, filtrowane przez powłokę atmosferyczną oraz szyby. Odpowiedzialne jest za odczyn rumieniowy, pigmentację skóry, czyli opaleniznę i oparzenia słoneczne. Pozytywnym aspektem jego działania jest stymulacja syntezy witaminy D3.

UWAGA! podczas ekspozycji na słońce przez okna – w biurze, domu czy samochodzie – otrzymujemy promieniowanie UVA, nie otrzymując równocześnie korzystnych promieni UVB. 

Należy pamiętać, aby ostrożnie wybierać kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi, gdyż te, jako najczęstsze, zawierają szkodliwe substancje, podejrzewane o wpływ na zaburzenia hormonalne oraz wywołujące reakcje alergiczne (np. Octocrylene, Benzophenone-3, Benzophenone-10 and Ethylhexyl Methoxycinnamate ). Uczulenia może wywołać dana substancja po bezpośrednim kontakcie ze skórą lub w wyniku reakcji fototoksycznej i fotoalergicznej – współdziałanie promieniowania ze składnikiem zawartym w kosmetyku. Jak wykazały badania, niektóre składniki chemiczne produktów przeciwsłonecznych prze-dostają się do głębokich warstw skóry człowieka. Ślady filtra UV benzophenone-3 znaleziono w próbkach moczu u 96% badanych osób, a  ślady kilkunastu rodzajów filtrów stwierdzono w 85% próbek mleka z piersi badanych kobiet.

Filtry UV występują w dwóch wersjach: jako filtry fizyczne i filtry chemiczne. Chemiczne składniki aktywne pochłaniają promieniowanie, oddając energię w postaci ciepła. Natomiast składniki fizyczne, będące zwykle minerałami nierozpuszczalnymi, rozpraszają i odbijają promienie UV.

Krem idealny?

Odpowiedni kosmetyk zabezpieczający przed szkodliwym działaniem słońca powinien mieć w składzie substancje chroniące przed promieniowaniem UV-A i UV-B. Powinien być:

• wodoodporny, 

• bezzapachowy 

• oparty na bezpiecznych składnikach, 

• hipoalergiczny

• wolny od barwników i szkodliwych konserwantów

• certyfikowany przez uznane organizacje

Dla delikatnej skóry dziecka polecane są najbezpieczniejsze filtry fizyczne oparte na minerałach, np. dwutlenek tytanu (Titan Dioxide, nie nano- cząsteczki). Minerały tworzą na skórze membranę, która chroni poprzez rozpraszanie i odbijanie promieni UV. Filtry mineralne są całkowicie neutralne, bardzo stabilne nawet w wysokich temperaturach, wodoodporne, mają działanie kojące i nie wnikają w skórę.

Uznana światowa organizacja certyfikująca ECOCERT dopuszcza do certyfikacji tylko filtry fizyczne. Ocena tej organizacji nie jest tylko pustą obietnicą. To pewnik oraz gwarancja jakości i bezpieczeństwa.

Słoneczna witamina

Filtry chronią skórę przed działaniem promieniowania UV, ale jednocześnie ograniczają syntezę witaminy D3 – rozpuszczalnego w tłuszczach hormonu steroidowego, który powstaje w skórze (a właściwie w sebum) podczas ekspozycji na promienie UVB. W ciągu 48 h witamina ta jest wchłaniana do krwiobiegu. Ciekawostka: Dlatego nie należy myć skóry mydłem zaraz po opalaniu? Każda komórka naszego ciała wyposażona jest w receptor witaminy D. W wyniku wieloletnich badań udowodniono, że reguluje ona tak wiele procesów, iż uczeni nazywają ją hormonem witaminowym. Przez długi czas jej niedobór był kojarzony z krzywicą u dzieci oraz osteoporozą u seniorów. W lutym 2017 roku 

w British Medical Journal opublikowano wyniki badań, które dowodzą związku między poziomem tego hormonu we krwi, a zapadalnością na różne schorzenia i jego wpływie nie tylko na układ kostny, ale również na układ immunologiczny (odporność), hormonalny, rozrodczy, zaburzenia snu, depresję, cukrzycę, nadciśnienie, demencję starczą, chorobę Alzheimera, a nawet choroby nowotworowe. Niski poziom witaminy D w organizmie zwiększa ryzyko infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci. 

„Systematycznie spada odsetek osób z prawidłowym stężeniem tej witaminy” – podkreśla prof. Roman S. Lorenc z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 

Dziś żyjemy w trybie „garaż-biuro-garaż”, dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, niż na boisku. W niektórych grupach wiekowych niedobory wit. D sięgają nawet 80 proc. Spożywana przez nas żywność nie pokrywa jej zapotrzebowania, problem z dietą polega na tym, że witamina ta występuje w niewielu produktach żywnościowych.

Jaki jest złoty środek?

Dr Louis Levy, kierownik działu nauk o żywieniu w Public Health England, mówi: „Zdrowa, zrównoważona dieta w połączeniu z krótkimi ekspozycjami słonecznymi mogą spowodować optymalny poziom witaminy D w okresie wiosenno-letnim”. 

Witaminy tej z produktów naturalnych i syntezy skórnej nie można przedawkować, z suplementów natomiast – tak.

Natura dała nam prostą i bezpłatną helioterapię (Helios – z j. greckiego słońce). Korzystajmy z niej mądrze.

Michael F. Holick, amerykański profesor medycyny, fizjologii i biofizyki w Boston University Medical Center, opierając się na dziesięcioleciach badań, w swojej książce „The Vitamine D Solution” twierdzi: „Organizm potrzebuje rozsądnej ilości niezabezpieczonej ekspozycji na słońce.” Zaleca się odkrycie ramion i nóg na 15 minut, dwa, trzy razy w tygodniu. Przebywajmy na słońcu, ale róbmy to stopniowo i z umiarem. Nie wystawiajmy na taką ekspozycję niemowląt do 6 miesiąca życia. Uważać powinny osoby starsze, o jasnej karnacji i z rudymi włosami.

Dla bezpiecznej ochrony należy:

• stosować odpowiednią ilość kosmetyku z filtrem – zasadą jest: Jedno ciało, jedna garść, 

• zastosować krem przed ekspozycją na słońce i zawsze po wyjściu z wody,

• ponawiać aplikację kilkukrotnie w ciągu dnia.

Chrońmy przed słońcem małe dzieci i pamiętajmy, że najbezpieczniejsze dla zdrowia dziecka są filtry mineralne (fizyczne) zawierające naturalne składniki pochodzenia organicznego, wolne od alergenów, potwierdzone uznanymi certyfikatami jak: ECOCERT i Allergy Certified lub Asthma Allergy Denmark.

A jeśli chodzi o filtry chemiczne, to dobierajmy je bardzo ostrożnie i analizujmy skład, aby nie było w nich  przenikających filtrów zaburzających gospodarkę hormonalną. Aby nie okazało się, że chroniąc się przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych, narażamy swoje zdrowie na inne negatywne skutki.  

Magdalena Szymanowska

Uzbrajamy się przed słońcem

 

 

1. Derma Eco Baby FILTR MINERALNY SPF 30 200 ml – wyjątkowy,  filtr mineralny, certyfikowany przez Ecocert i AllergyCertified, 100% naturalnych składników, zabezpiecza prze 98% promieni UVA i UVB, najbezpieczniejszy dla dzieci już od pierwszych dni życia, całkowicie hipoalericzny, bezzapachowy. 

 

 

2. Derma Sun SPF 50 75 ml – filtr UVA i UVB, bezpieczny, certyfikowany,  BEZ przenikających filtrów chemicznych, hipoalergiczny, bezzapachowy

 

 

3. Derma Sun Face Cream SPF 30 – wyjątkowy, certyfikowany krem z filtrem UVA i UVB idealny pod makijaż, bardzo szybko się wchłania, BEZ przenikających filtrów chemicznych, hipoalergiczny, bezzapachowy

 

 

www.4organic.pl

BABIATORS 

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE dla dzieci CLASSIC AVIATOR AMERYKAŃSKA FIRMA BABIATORS DOŁOŻYŁA WSZELKICH STARAŃ ABY OKULARKI PRZECIWSŁONECZNE ICH MARKI BYŁY W PEŁNI BEZPIECZNE I JAK NAJLEPIEJ CHRONIŁY WRAŻLIWE OCZY NASZYCH DZIECI PRZED SZKODLIWYMI PROMIENIAMI!

 

 

KAPELUSZ bawełniany MAŁEJ DAMY – LA MILLOU FAMILY

Chroni przed wiatrem i słońcem a dodatkowo nadaje szyku młodej fashionistce.

Z tyłu wiązany na stylową kokardę, dzięki temu pasuje na dzieci od 12 miesięcy nawet do kilku lat.

 

 

Otulacz bambusowy Effik

Kolekcja Bambusowa z motywem króliczka Effika – 100 % Bambus.

Posiada najwyższej jakości atesty, jej antyalergiczne cechy sprawiają iż szczególnie polecana jest dla noworodków i wcześniaków.

Kocyk latem w upalne dni da uczucie chłodu, zimą zaś będzie delikatnie ogrzewać – chroni przed promieniami UV. Otulacz bambusowy skrywa w sobie dużo pozytywnych właściwości, m.in. jest: antybakteryjny, antygrzybiczny.

www.effiki.com